SEO Uyumlu META Description Oluşturma

Meta Description; Web sayfasının içeriğini tanımlamak için kullanılan bir HTML etiketidir. Meta Description arama sonuçlarında sayfa başlığının ve URL’sinin altında gözükecektir. Description etiketi, site içeriğini barındırdığı için SEO’da büyük bir “rol oynar” ve site trafiğinizi arttırmaya yardımcı olur. Aratılan kelime grupları, meta description Kısmında yer alıyorsa, siteniz google ve arama motorları tarafından öne çıkartılacaktır.

Seo uyumlu description oluşturma aracı

sametsaglam.net > seo > Etkili meta title oluşturma
SEO Uyumlu meta title oluşturma | Samet Sağlam
Merhaba ben samet google arama sonuçların’da description karakter sınırını 155 karakter olarak belirlemiştir. 155 Karakter sınırını geçmek spam yaratır

Seo Uyumlu Meta Description Oluşturma Makalemizde sizlere HTML meta etiketlerini nasıl ve nerede kullanacağınızı, Description etiketinin hangi özellikleri taşıması Gerektiğini, sitenize doğru bir Meta Description ile sitenize nasıl trafik çekebileceğinizi, sitenizi arama motorlarında nasıl ileri taşıyacağınızı ve en önemlisi SEO Uyumlu Meta Description’u nasıl yazacağınızdan bahsedeceğiz.

Description HTML Örnek Kodu

Meta Description kodlarınızı statik yapılı HTML sitenize FTP programı aracılığıyla veya tema tabanlı sitenize Yoast SEO aracı ile sitenizin HTML kodlarının bulunduğu meta title altındaki description etiketlerini içeren satırı bulduktan sonra

etiketleri arasına site içeriğinizi anlatan Description kısmını ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

SEO Uyumlu Description Uzunluğu Kaç Karakter Olmalıdır?

Description uzunluğunu google maksimum “160 karakter” olarak sınırlar ve bu oran bilgisayar için geçerli olmaktadır. Mobil sonuçlar da ise bu oran 135 karakter ile sınırlandırılmaktadır. Description, doğru ve kısa bir şekilde açıklanmalıdır. Arama sonuçlarında net bir şekilde görülebilmesi için uzunluğu “135-155” karakter arasında olmalıdır.

H2 Başlıklarına SEO Uyumlu Description Ekleyerek Makalelerinize Daha Fazla Trafik Alın.

Arama motorları site başlığı ve description göre sayfanızı indexler ama h2 Başlıklarınız’da google’da sıralama almaktadır. “H2 veya h3″ başlığını yazdıktan sonra 155 karakteri H2 Başlığını Meta Description olarak algılar. Bu tekniği ele alarak içeriklerimizi oluşturursak h2 etiketi verdiğiniz kelimelerde google’da sıralama alarak içeriğinize daha çok trafik çekmiş olacaktır.

Dip Not : H2 ve h3 Başlığını yazınıza ekledikten sonra h2 başlığınızın anahtar kelimesini ilk 155 karakter içinde geçirmelisiniz.

Örnek h3 etiketi ile Başlık oluşturdum :

Google Arama sonuçlarında h3 etiketini verdiğim kelimeyi aratıyorum:

Sonuç 1. sırada otmatik index almış buna göre başlıklarınızı optimize etmelisiniz.

SEO Uyumlu Description Nasıl Olmalı ?

Description sayfanızın “anahtar kelimelerini” ve “kelime öbeklerini içeren” ve “kullanıcıyı harekete geçirici” ve “ilgi çekici bir etkiye sahip olmalı” ve bunları anlamlı aynı zamanda kısa bir cümleye yerleştirmelisiniz. Description içeriğiniz daha önce internette kullanılmamış olmalı herhangi bir Description ile benzerlik göstermemelidir. Anahtar kelimelerinin doğru seçilmesi kelime öbeklerinin aratılması birbiri ile eşleşme durumunda içeriğinizi öne çıkaracaktır.

Seo Uyumlu Description örnekleri:

Yukarıda gördüğünüz “iki örnekte Meta Descriptionlar site içeriğini çok sade anlaşılır ve etkileyici bir şekilde açıklanıp kullanıcı harekete geçirme amacıyla hazırlanmıştır”. Site içeriğinizi doğru bir şekilde anlatan kelimeler olmasına dikkat etmeli ve bunu kullanıcılara doğru şekilde belirtmeyi unutmayın.

Youtube’a SEO Uyumlu Description Nasıl Oluştururuz ?

Youtube’da yüksek izlenmeler alabilmek için doğru bir Description oluşturmak çok önemli. Doğru bir Description oluşturmak için

 1. Video açıklama kısmına içerik girmeden önce içeriği baştan sona anlatan “160 karakter oluşan description” yazısını ilk satırla yerleştirmenizi öneririm.
 2. Video içeriğinizi genel bir şekilde yansıtan ve aranabilir kelimeler yazmalısınız.
 3. Etkili bir Description için videonuzu benzersiz bir açıklama yaparak çok kullanılan anahtar kelimelerden yardım almalı ve kanalınızın kategorisini, sosyal bağlantılarını eklemeyi unutmayın.
 4. Sizin değil izleyicilerin düşündüğü ve onların aratacağı açıklamalar yazmaya çalışın.
 5. Video açıklamanızda hashtag (#) kullanarak videonuzu birçok konuda öne çıkartarak yüksek izlenmeler elde edebilirsiniz.
 6. Reklam verenlere hitap eden onların aradıkları anahtar kelime ve gruplarını açıklamalarınıza eklemeyi unutmayın.

Yukarıda ki örnekte Description video içeriğini anlaşılabilir ve net bir halde kullanıcılar tarafından aratılabilecek bir şekilde hazırlanmıştır.

Alakalı İçerikler

10 Yorum

 • mert Ocak 4, 2021

  açıklayıcı olmuş samet bey, ilginize alakanıza teşekkürler. birde bu h2 başlıklarmı tek index yiyor yoksa h3,h4,h5 lerde googlede index yiyormu bunu öğrenebilirmiyim ?

  • samet Ocak 4, 2021

   Merhaba mert bey h3 etiketleri de google tarafından indexlenmektedir ama h4 ve h5 etiketlerinin daha önce google’da çıktıgını görmedim

 • Melo Ocak 5, 2021

  Uzun zamandır aradığım sorunun cevabını buldum öncelikle çok teşekkür ederim. Fakat benim anlayamadığım bir nokta var. “Anahtar kelimenin doğru seçilmesi”. Bu kısım kafamı çok karıştırıyor. Anahtar kelime nasıl doğru seçilir? Ya da doğru anahtar kelime nedir? Bu konu hakkında beni aydınlatır mısınız?

 • Tower Ocak 5, 2021

  Süpersin samet yazıyı çok beğendim

 • Harun Ocak 5, 2021

  Statik yapılı HTML sitelerinin indexlenme hızı ile tema tabanlı sitelerin indexlenme hızı arasındaki fark fazla mıdır?hangisi daha hızlıdır

  • samet Ocak 5, 2021

   Merhaba harun html şablon ile yapılan site ile wordpress siteyi index açısından karşılaştırısak wordpress statik yapısından dolayı daha hızlı indexlenebilir ama burda sitenin seo açısından durumu büyük rol oynar aynı tip siteler ise hız açısından en fazla 1-2 saat oynar.

 • ayhan aktürk Ocak 5, 2021

  samet sağlam diye yazılır adam diye okunur 🙂 iyiki tanımışım dediğim kişiler arasında samimi ve güzel insan, yine yapmış jestini diğer seo hakkında bilgi verenler şu yazıdaki bilgiyi para ile veriyor. Dostum bizi düşünüp böyle iyi bilgiler verdiğin için varol sen 🙂

 • Seyit Ocak 8, 2021

  Çok iyi anlatmışsınız mevzuyu teşekkürler 🤩

 • Enes Ocak 22, 2021

  seo çalışmalarına Yeni giriyorum başlangıç için çok başarılı yazı olmuş Samet sağlam hocam elinzie sağlık süpersiniz

 • […] Web sitenize meta verilerini ekleyerek optimize edin. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir