App ler İçin ASO Nasıl Yapılır

App ler için ASO nasıl yapılır

Yaptırdığınız uygulamanın daha fazla kullanıcıya erişerek daha fazla indirme sağlaması için yapmanız gereken çalışmaların olduğunu unutmamanız gerekir. Yapılacak olan ASO çalışması bu süreçte en zorlu adımların başında gelir. Uygulama mağazasında üst sıralara çıkmak istediğinizde aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde fayda vardır.

ASO (App Store Optimizasyonu) Nedir?

ASO ya da APP, organik uygılama indirmesini artırmak için yapılan bir işlemdir. Uygulamalar farklı teknikler kullanılarak üst sıralara çıkarılmak istenir. Üst sırada olan bir uygulama daha fazla indirme sağlayacağı için daha fazla kullanım demektir. Bu nedenle bu çalışmayı yaparken ya da yaptırırken mutlaka kuralına göre hareket etmenizde fayda vardır.

ASO iki şeye odaklanmıştır. Bunlardan birincisi anahtar kelime ikincisi ise dönüşüm oranıdır. Eğer sağlam bir anahtar kelime çalışmanız varsa o zaman arama sıralamasında ilk sıraya çıkabilirsiniz.

ASO Neden Önemlidir?

APP içerisinde milyonlarca uygulama var ve her gün yeni bir uygulama daha ekleniyor. İnsanların bu uygulamaları keşfetmesi içinde mutlaka doğru hareket edilmesi gerekir. Bu nedenle aşağıdakileri dikkatli uygulamak faydalı olacaktır.

  1. Meta Veri (Meta Data) Anahtar Kelimeleri

Uygulamalar anahtar kelimeye göre odaklanır. Kullanıcıların arayacakları anahtar kelimeleri uygulamanız içerisine eklerseniz yukarı çıkmanız daha kolay olacaktır.

  1. App İndirme Hacmi ve Hızı

APP indirme hacmi ve hızı uygulamanızın yukarıya çıkmasında önemli bir rol oynar. Bunun içinde günlük ne kadar çok indirmeye sahipseniz uygulamanızda yukarıya çıkacaktır.

  1. Dönüşüm Oranı

Uygulamalarda algoritma dönüşüm oranına göre belirlenir. Bu nedenle APP’nizi tekrar indiren ve uygulamanız içinde geçirilen zaman çok önemlidir. Eğer uygulamanız belli bir anahtar kelime içerisinde çok fazla indirilmeye başlanmışsa yukarı çıkmanız daha hızlı olacaktır.

  1. Derecelendirme ve Yorumlar

APP’de kullanıcı değerlendirmeleri ve yorumları da önemlidir. Ne kadar çok olumlu derecelendirme ve yorum alırsanız daha fazla insanın dikkatini çekeceğinden dolayı daha fazla indirme olur. İnsanlar bir uygulamayı indirirken önceliğini olumlu yorumları olanlardan yana kullanırlar. Bu nedenle uygulamanıza ne kadar iyi yorum gelirse o kadar hızlı yukarı çıkarsınız.

App ler için ASO nasıl yapılır
App ler için ASO nasıl yapılır
  1. Uygulama Performansı

Algoritma uygulamanızın performansını da ölçecektir. Bazı uygulamalar çok sık bir şekilde kilitlenebiliyor. Dolayısıyla uygulamanızda donma ya da kilitlenme gibi sorunların oluşması kullanıcı açısından iyi değildir.

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir